TopYacht: Albert Park Sailing Clubs - 6/06/2022 2:43:24
PM
RACE 2 [21/05/2022] Winter Championship 2022
Printed on : 6/06/2022 2:43:24 PM
Aero9 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:00
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Aero9 |
1 |
Delphine |
2915 |
Ron Ferguson |
ASC |
15:24:11 |
01:24:11 |
1.0 |
7 |
12.03 |
|
Heron Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:09
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Heron |
1 |
Heron |
8926 |
Anthony Berger |
ASC |
15:15:16 |
01:06:16 |
1.0 |
4 |
16.57 |
|
Impulse Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:03
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Impulse |
1 |
Cool Change |
597 |
Jonathan Pullham |
APYC |
15:32:56 |
01:29:56 |
1.0 |
7 |
12.85 |
|
Impulse |
2 |
Icon |
108 |
John Dixon |
APYC |
15:38:47 |
01:35:47 |
2.0 |
7 |
13.68 |
|
Impulse |
3 |
Poly Dog |
502 |
Paul Farrell |
ASC |
15:40:16 |
01:37:16 |
3.0 |
7 |
13.90 |
|
Impulse |
4 |
All Shook Up |
648 |
Steve Dunn |
ASC |
15:41:56 |
01:38:56 |
4.0 |
7 |
14.13 |
|
Impulse |
5 |
L'Attitude |
676 |
Russell Lucas |
APYC |
15:47:09 |
01:44:09 |
5.0 |
7 |
14.88 |
|
Impulse |
6 |
En Bateau |
621 |
Peter Whitaker |
APYC |
15:49:59 |
01:46:59 |
6.0 |
7 |
15.28 |
|
Impulse |
7 |
Aquila VI |
731 |
Phillip Johnson |
APYC |
15:50:47 |
01:47:47 |
7.0 |
7 |
15.40 |
|
Impulse |
8 |
No name |
338 |
B. Eade |
APYC |
15:52:58 |
01:49:58 |
8.0 |
7 |
15.71 |
|
Impulse |
9 |
Senior Moments |
332 |
Arthur Misson |
ASC |
15:53:02 |
01:50:02 |
9.0 |
7 |
15.72 |
|
Impulse |
DNF |
Astro Boy |
594 |
John Whelan |
ASC |
|
|
11.0 |
7 |
0.00 |
|
Impulse |
DUT |
On A Whim |
545 |
Jack Woods |
ASC |
|
|
|
7 |
0.00 |
|
Laser Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:00
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Laser |
1 |
No Name |
27 |
Glenn Hobbs |
ASC |
15:45:11 |
01:45:11 |
1.0 |
7 |
15.03 |
|
LaserRadial Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:00
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
LaserRadial |
1 |
Adhoc |
206403 |
Phillip Gardyne |
ASC |
15:44:30 |
01:44:30 |
1.0 |
7 |
14.93 |
|
LaserRadial |
2 |
Rods Boat |
181886 |
Rod Thomas |
ASC |
15:47:20 |
01:47:20 |
2.0 |
7 |
15.33 |
|
LaserRadial |
3 |
Captain |
145555 |
David Scammell |
ASC |
15:52:17 |
01:52:17 |
3.0 |
7 |
16.04 |
|
Minnow Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:09
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Minnow |
1 |
Item3 |
1016 |
James Moore |
apyc |
15:28:51 |
01:19:51 |
1.0 |
3 |
26.62 |
|
Minnow |
2 |
Item4 |
1061 |
Sam Moore |
APYC |
15:34:52 |
01:25:52 |
2.0 |
3 |
28.62 |
|
Pacer Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:09
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Pacer |
1 |
APYC3 |
APYC3 |
Susie Falk |
APYC |
15:24:10 |
01:15:10 |
1.0 |
5 |
15.03 |
Jill Stow |
Pacer |
2 |
Good Pace |
2847 |
Paul Taig |
APYC |
15:39:02 |
01:30:02 |
2.0 |
5 |
18.01 |
|
Rszest Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:09
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Rszest |
DUT |
Orange |
3 |
Simon McDonald |
ASC |
|
|
|
5 |
0.00 |
|
Sabre Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:06
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Sabre |
1 |
Haywire |
1333 |
Geoff Saliba |
ASC |
15:26:23 |
01:20:23 |
1.0 |
5 |
16.08 |
|
Sabre |
2 |
Cee-Bee |
1431 |
Charles Bagossy |
ASC |
15:34:22 |
01:28:22 |
2.0 |
5 |
17.67 |
|
Sabre |
3 |
Still Special |
1393 |
Ian Coleman |
ASC |
15:35:20 |
01:29:20 |
3.0 |
5 |
17.87 |
|
Sabre |
4 |
No Name |
1653 |
Don McKenzie |
ASC |
15:35:59 |
01:29:59 |
4.0 |
5 |
18.00 |
|
Sabre |
5 |
Fuss Pot |
168 |
Stephen Tillman |
ASC |
15:36:41 |
01:30:41 |
5.0 |
5 |
18.14 |
|
Sabre |
6 |
Cherry On Top |
1823 |
David Weston |
APYC |
15:39:11 |
01:33:11 |
6.0 |
5 |
18.64 |
|
Sabre |
7 |
Sirius |
920 |
Mitchell Caddaye |
ASC |
15:42:33 |
01:36:33 |
7.0 |
5 |
19.31 |
|
Sabre |
8 |
New Bruce |
1072 |
Rob Bultrose |
ASC |
15:45:56 |
01:39:56 |
8.0 |
5 |
19.99 |
|
Sabre |
9 |
Black heart |
2083 |
David Emery |
APYC |
15:50:32 |
01:44:32 |
9.0 |
5 |
20.91 |
|
Sabre |
DUT |
Electra |
31 |
Darryl Larcombe |
APYC |
|
|
|
5 |
0.00 |
|
Solo Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:03
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
CREW |
Solo |
1 |
Han |
2672 |
Brian Jones |
APYC |
15:19:46 |
01:16:46 |
1.0 |
5 |
15.35 |
|
Solo |
2 |
Touch N'Go |
2679 |
Grant Haggett |
APYC |
15:22:03 |
01:19:03 |
2.0 |
5 |
15.81 |
|
Division 1 Mixed Class YS results (Based on 7 Laps) Start :
14:00
Class |
Place |
Boat Name |
Sail No |
Skipper |
From |
Fin Tim |
Elapsd |
Score |
LAPS |
Mins/Lap |
YS |
YS Cor d T |
Aero9 |
1 |
Delphine |
2915 |
Ron Ferguson |
ASC |
15:24:11 |
01:24:11 |
1.0 |
7 |
12.03 |
109.3 |
01:17:01 |
LaserRadial |
2 |
Adhoc |
206403 |
Phillip Gardyne |
ASC |
15:44:30 |
01:44:30 |
2.0 |
7 |
14.93 |
118.5 |
01:28:11 |
LaserRadial |
3 |
Rods Boat |
181886 |
Rod Thomas |
ASC |
15:47:20 |
01:47:20 |
3.0 |
7 |
15.33 |
118.5 |
01:30:35 |
Laser |
4 |
No Name |
27 |
Glenn Hobbs |
ASC |
15:45:11 |
01:45:11 |
4.0 |
7 |
15.03 |
114.0 |
01:32:16 |
LaserRadial |
5 |
Captain |
145555 |
David Scammell |
ASC |
15:52:17 |
01:52:17 |
5.0 |
7 |
16.04 |
118.5 |
01:34:45 |