TopYacht: Albert Park Sailing Clubs - 19/11/2021 11:45:43 PM

RACE 1 [13/11/2021] ASC/APYC Summer Handicap 2022


Printed on : 19/11/2021 11:45:43 PM

Impulse Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Impulse 1 Poly Dog 502 Paul Farrell ASC 15:16:35 46:35 1.000 46:35 5 9.32 1.000 1.000 1.0
Impulse 2 Grumpy Boy 686 Steve Dunn ASC 15:27:47 57:47 1.000 57:47 5 11.56 0.806 0.987 2.0
Impulse DNF En Bateau 621 Peter Whitaker APYC     1.000   5 0.00     4.0
Jubilee Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Jubilee DNF What a worrie J121 Chris Pulham APYC     1.000   5 0.00     2.0
Laser Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Laser 1 HSA III 178783 Luke Tupper ASC 15:17:39 47:39 1.000 47:39 5 9.53 1.000 1.000 1.0
LaserRadial Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
LaserRadial 1 Massive 145555 Phillip Gardyne ASC 15:16:41 46:41 1.000 46:41 5 9.34 1.000 1.000 1.0
LaserRadial 2 Rods Boat 181886 Rod Thomas ASC 15:23:26 53:26 1.000 53:26 5 10.69 0.874 0.987 2.0
MirrorBermuda Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
MirrorBermuda 1 No Chance 70065 Jamie Wilson ASC 15:01:08 31:08 1.000 31:08 5 6.23 1.000 1.000 1.0
MothScow Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
MothScow 1 Misty 4175 Jonathan Pullham APYC 15:18:31 48:31 1.000 48:31 5 9.70 1.000 1.000 1.0
MothScow 2 Ripostem 3425 John Dixon APYC 15:27:45 57:45 1.000 57:45 5 11.55 0.840 0.987 2.0
Pacer Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Pacer DNF APYC6B APYC6B Stephen Cui APYC     1.000   5 0.00     2.0
Sabre Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Sabre 1 Still Special 1393 Ian Coleman ASC 15:07:01 37:01 1.000 37:01 5 7.40 1.009 1.003 1.0
Sabre 2 Unfitted 2019 M. Gratton ASC 15:07:20 37:20 1.000 37:20 5 7.47 1.000 1.000 2.0
Sabre 3 Cherry On Top 1823 David Weston APYC 15:08:21 38:21 1.000 38:21 5 7.67 0.973 0.991 3.0
Sabre 4 Fuss Pot 168 Stephen Tillman ASC 15:09:04 39:04 1.000 39:04 5 7.81 0.956 0.987 4.0
Sabre 5 Black heart 2083 David Emery APYC 15:09:07 39:07 1.000 39:07 5 7.82 0.954 0.987 5.0
Sabre DUT U B Ripper 1009 Graeme Blunt ASC     1.000   5 0.00      
Solo Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Solo DUT Mauruder 1279 Ian Kirkham APYC     1.000   5 0.00