TopYacht: Albert Park Sailing Clubs - 28/03/2021 8:46:05 PM

RACE 2 [27/02/2021] ASC/APYC Summer Handicap


Printed on : 28/03/2021 8:46:05 PM

Division 1 Mixed Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:29
Place Boat Name Sail No Class Skipper From Fin Tim Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
1 Massive 145555 Laser Phillip Gardyne ASC 15:48:51 01:19:01 0.987 114.0 01:09:19 01:08:25 5 15.80 0.987 0.987 1.0
2 Blue Hull 167046 LaserRadial Tana Deyell ASC 16:00:47 01:30:57 1.000 118.5 01:16:45 01:16:45 5 18.19 0.891 0.987 2.0
3 No Name 167004 LaserRadial Richard Rawlins ASC 16:15:49 01:45:59 1.000 118.5 01:29:26 01:29:26 5 21.20 0.765 0.987 3.0
DUT Tamar 2 202652 Laser Steve Tillman ASC     1.000 114.0     5 0.00      
Heron Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Heron 1 Heron 8926 Anthony Berger ASC 15:44:52 01:15:02 1.000 01:15:02 5 15.01 1.000 1.000 1.0
Impulse Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Impulse 1 Poly Dog 502 Paul Farrell ASC 15:46:41 01:13:51 1.020 01:15:20 5 14.77 1.037 1.026 1.0
Impulse 2 Grumpy Boy 686 Steve Dunn ASC 15:49:25 01:16:35 1.000 01:16:35 5 15.32 1.000 1.000 2.0
Impulse 3 Seas The Day 515 Walter Green ASC 15:52:42 01:19:52 0.999 01:19:47 5 15.97 0.959 0.986 3.0
Impulse 4 Astro Boy 594 John Whelan ASC 15:52:41 01:19:51 1.000 01:19:51 5 15.97 0.959 0.987 4.0
Impulse 5 On A Whim 545 Jack Woods ASC 15:57:21 01:24:31 1.000 01:24:31 5 16.90 0.906 0.987 5.0
Impulse DUT Senior Moments 332 Arthur Misson ASC     0.987   5 0.00      
Laser Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Laser 1 Massive 145555 Phillip Gardyne ASC 15:48:51 01:19:01 1.000 01:19:01 5 15.80 1.000 1.000 1.0
Laser DUT Tamar 2 202652 Steve Tillman ASC     1.000   5 0.00      
LaserRadial Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
LaserRadial 1 Blue Hull 167046 Tana Deyell ASC 16:00:47 01:30:57 1.000 01:30:57 5 18.19 1.000 1.000 1.0
LaserRadial 2 No Name 167004 Richard Rawlins ASC 16:15:49 01:45:59 1.000 01:45:59 5 21.20 0.858 0.987 2.0
MirrorBermuda Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
MirrorBermuda 1 No Chance 70065 Silke Schwartz ASC 15:45:02 01:15:12 1.000 01:15:12 5 15.04 1.000 1.000 1.0
MirrorBermuda 2 Furey 57988 Max Beaton ASC 15:47:11 01:17:21 1.000 01:17:21 5 15.47 0.972 0.991 2.0
MirrorBermuda DNF No Name 70611A TBA TBA ASC     1.000   5 0.00     4.0
Pacer Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Pacer 1 Good Pace 2847 Paul Taig APYC 16:15:26 01:36:36 0.999 02:00:38 4 24.15 0.999 0.999 1.0
Rszest Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Rszest 1 Cindy's Forgot 4 TBA TBA ASC 16:02:16 01:26:26 1.000 01:48:03 4 21.61 1.000 1.000 1.0
Sabre Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Sabre 1 Still Special 1393 Ian Coleman ASC 16:01:38 01:25:48 1.007 01:48:00 4 21.45 1.041 1.018 1.0
Sabre 2 Nil Desperandum 1927 Phil Johnson APYC 16:04:06 01:28:16 1.000 01:50:20 4 22.07 1.012 1.004 2.0
Sabre 3 Rakali 1606 Jim Glover ASC 16:05:59 01:30:09 0.987 01:51:13 4 22.54 0.991 0.988 3.0
Sabre 4 No Name 1284A John Dixon APYC 16:04:57 01:29:07 1.000 01:51:24 4 22.28 1.002 1.001 4.0
Sabre 5 Unfitted 270 M. Gratton ASC 16:05:36 01:29:46 0.995 01:51:38 4 22.44 0.995 0.995 5.0
Sabre 6 No Name 1823 David Weston APYC 16:05:27 01:29:37 1.000 01:52:01 4 22.40 0.997 0.999 6.0
Sabre 7 Black heart 2083 David Emery APYC 16:05:05 01:29:15 1.006 01:52:14 4 22.31 1.001 1.004 7.0
Sabre 8 Ragtime 1924 Keith Staite ASC 16:06:07 01:30:17 1.000 01:52:51 4 22.57 0.989 0.996 8.0
Sabre 9 The Meaning of Life 551 Tony Schalken ASC 16:06:44 01:30:54 1.000 01:53:38 4 22.72 0.982 0.994 9.0
Sabre 10 Electra 31 Darryl Larcombe APYC 16:36:15 02:00:25 0.995 02:29:46 4 30.10 0.742 0.982 10.0
Sabre DNF U B Ripper 1009 Graeme Blunt ASC     1.000   4 0.00     14.0
Sabre DNF Cee-Bee 1431 Charles Bagossy ASC     0.987   4 0.00     14.0
Sabre DNF No Name 1653 Don McKenzie ASC     1.000   4 0.00     14.0
Solo Class HC results (Based on 5 Laps) Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper From Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Score
Solo 1 Blue Bear 2656 Brian Taylor APYC 15:45:40 01:12:50 1.000 01:31:03 4 18.21 1.000 1.000 1.0
Solo 2 Han 2672 Brian Jones APYC 15:48:14 01:15:24 1.000 01:34:15 4 18.85 0.966 0.989 2.0
Solo 3 No Name 2679A Ray Wines APYC 15:52:56 01:20:06 1.000 01:40:08 4 20.03 0.909 0.987 3.0