TopYacht: Albert Park Clubs (incl APYC and ASC) - 11/08/2019 10:23:43 PM

RACE 10 [27/07/2019] ASC Winter Series 2019


Printed on : 11/08/2019 10:23:43 PM

Impulse Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 13:59
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 Impulse 510 IceMan D Kerr 2 01:27:41 5 13.07   15:27:11 Yes 1.34
2 Impulse 502 Poly Dog P Farrell 2 01:29:16 5 13.30 1.0 15:28:46   1.34
3 Impulse 594 Astro Boy J Whelan 2 01:29:50 5 13.39 2.0 15:29:20   1.34
DUT Impulse 686 Grumpy Boy S Dunn 2   5 0.00       1.34
Laser Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 13:59
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 Laser 198120 Cereal Killer S Wilkins 1 01:23:58 5 12.51   15:23:28 Yes 1.34
2 Laser 202674 Rocket L Glover 1 01:29:57 5 13.41 1.0 15:29:27   1.34
DNF Laser 145555 Massive P Cripsey 1   5 0.00 3.0     1.34
LaserRadial Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 13:59
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 LaserRadial 167046 Blue Hull T Deyell 1 01:35:45 5 14.27 1.0 15:35:15   1.34
DNF LaserRadial 132492 Club Boat H Gilsenan 1   5 0.00 3.0     1.34
Mirror Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 14:05 1.33 nm beat
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 Mirror 68040 Illusion J Wilson 5 01:07:48 3 16.99 1.0 15:13:18   1.33
2 Mirror 45392 Pequod M Lee 5 01:41:56 3 25.55 2.0 15:47:26   1.33
Optimist Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 14:05 1.25 nm beat
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 Optimist 956 Puppy Power T Rawlings 6 01:06:26 2 26.57 1.0 15:11:56   1.25
2 Optimist 934 Coaster Z Kolobius 6 01:09:04 2 27.63 2.0 15:14:34   1.25
3 Optimist 853 Dolphin T Berge 6 01:09:53 2 27.95 3.0 15:15:23   1.25
Pacer Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 14:05 1.33 nm beat
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 Pacer 2634 Hi Tide K Holroyd 4 01:05:00 3 16.29 1.0 15:10:30   1.33
2 Pacer 2885 ASC Pacer2885 M Commeignes 4 01:11:49 3 18.00 2.0 15:17:19   1.33
Sabre Class ET results (Based on 5 Laps) Start : 14:02 1.37 nm beat
Place Class Sail No Boat Name Skipper Div No Elapsd LAPS Mins/Lap Score Fin Tim Vis Dist
1 Sabre 1333 Haywire G Saliba 3 01:15:53 4 13.90 1.0 15:18:23   1.36
2 Sabre 1924 Ragtime K Staite 3 01:31:04 4 16.68 2.0 15:33:34   1.36
3 Sabre 1606 Rakali J Glover 3 01:33:04 4 17.05 3.0 15:35:34   1.36
4 Sabre 963 No name C Deyell 3 01:34:57 4 17.39 4.0 15:37:27   1.36
5 Sabre 1782 Out of the Blue T Falkiner 3 01:35:07 4 17.42 5.0 15:37:37   1.36
6 Sabre 1524A Pomme Rouge B Gilsenan 3 01:37:59 4 17.95 6.0 15:40:29   1.36
7 Sabre 1040 Excalibar B Trewin 3 01:40:04 4 18.33 7.0 15:42:34   1.36