TopYacht: Albert Park Clubs (incl APYC and ASC) - 24/09/2018 12:29:29 PM

RACE 2 [22/09/2018] Bill Hooper Series (Note: Listed as Race 3 on Sailing Program - scheduled R2 abandoned and not scored)


Printed on : 24/09/2018 12:29:29 PM

Mixed Class YS results (Based on 8 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim From CREW.
1 686 Grumpy Boy 01:41:21 118.5 01:25:32 8 12.67 S Dunn   Impulse 1.0 01:44:21    
2 594 Astro Boy 01:41:26 118.5 01:25:36 8 12.68 J Whelan   Impulse 2.0 01:44:26    
3 515 Seas The Day 01:41:27 118.5 01:25:37 8 12.68 W Green   Impulse 3.0 01:44:27    
4 621 En Bateau 01:41:46 118.5 01:25:53 8 12.72 P Whitaker   Impulse 4.0 01:44:46 APYC  
5 2656 Blue Bear 54:08 125.0 01:26:37 4 13.53 B Taylor   Solo 5.0 57:08 APYC  
6 KA3396 Misty 01:03:04 115.0 01:27:45 5 12.61 J Pulham   MothScow 6.0 01:03:04 APYC  
7 171110 Watermelon 01:44:48 118.5 01:28:26 8 13.10 R Thomas   LaserRadial 7.0 01:44:48    
8 1333 Haywire 01:24:45 127.0 01:28:59 6 14.13 G Saliba   Sabre 8.0 01:30:45    
9 545 On A Whim 01:45:37 118.5 01:29:08 8 13.20 J Woods   Impulse 9.0 01:48:37    
10 1412 Making Waves 01:25:07 127.0 01:29:22 6 14.19 S Magner   Sabre 10.0 01:31:07 APYC  
11 166019 No Name 01:42:00 114.0 01:29:28 8 12.75 G Ryan   Laser 11.0 01:42:00    
12 332 Senior Moments 01:46:05 118.5 01:29:31 8 13.26 A Misson   Impulse 12.0 01:49:05    
13 2678 Solstice 57:01 125.0 01:31:14 4 14.25 R Wines   Solo 13.0 01:00:01 APYC  
14 2847 Good Pace 01:27:26 127.5 01:31:26 6 14.57 P Taig   Pacer 14.0 01:36:26 APYC  
15 2083 Black heart 01:27:07 127.0 01:31:28 6 14.52 D Emery   Sabre 15.0 01:33:07 APYC  
16 160 Plumbob 01:48:31 118.5 01:31:34 8 13.56 R Allen   Impulse 16.0 01:51:31 APYC  
17 8461 Frog 01:06:03 115.0 01:31:54 5 13.21 J Dixon   MothScow 17.0 01:06:03 APYC  
18 68040 Illusion 01:06:05 143.0 01:32:25 4 16.52 J Wilson   Mirror 18.0 01:15:05    
19 1606 Rakali 01:31:33 127.0 01:36:07 6 15.26 J Glover   Sabre 19.0 01:37:33    
20 1604 Blue Moves 01:34:41 127.0 01:39:24 6 15.78 G Magner   Sabre 20.0 01:40:41 APYC  
21 31 Electra 01:34:54 127.0 01:39:38 6 15.82 D Larcombe   Sabre 21.0 01:40:54 APYC  
22 3130 Frolic 01:11:49 115.0 01:39:55 5 14.36 P Johnson   MothScow 22.0 01:11:49 APYC  
23 929 Beethoven 01:35:15 127.0 01:40:00 6 15.88 E Hyde   Sabre 23.0 01:41:15 APYC  
24 488 Cee-Bee 01:35:30 127.0 01:40:16 6 15.92 C Bagossy   Sabre 24.0 01:41:30    
25 1823 No Name 01:37:15 127.0 01:42:06 6 16.21 D Watson   Sabre 25.0 01:43:15    
26 161236 Ice Breaker 01:58:03 114.0 01:43:33 8 14.76 T Cobb   Laser 26.0 01:58:03    
27 1 Lemon Zest 54:54 134.0 01:49:15 3 18.30 D Scammel   RsZest 27.0 01:00:54    
28 1215 Armadeus 01:44:16 127.0 01:49:28 6 17.38 R Davey-Greene   Sabre 28.0 01:50:16 APYC  
29 1546 Pulse 01:46:25 127.0 01:51:43 6 17.74 D Amor   Sabre 29.0 01:52:25    
DNF 436 Twilight Zone   118.5   8 0.00 D McKenzie   Impulse 35.0      
DNF 489 Honky Tonk Angel   127.0   6 0.00 A Gillman   Sabre 35.0      
DNF 728 Bow Finger   115.5   8 0.00 B Ashton   OkDinghy 35.0      
DNF 70610 No Name   143.0   4 0.00 C Dance   Mirror 35.0      
DNF APYC3 APYC3   127.5   6 0.00 A Dowman P Dowman Pacer 35.0   APYC L Haines
DUT 538 SLAMS   118.5   8 0.00 B Jones   Impulse     APYC  
DUT 1283 Myot   127.0   6 0.00 M Snell   Sabre        
DUT 1782 Out of the Blue   127.0   6 0.00 T Falkiner   Sabre        
DUT 8926 Heron   145.0   4 0.00 A Berger   Heron