TopYacht: Albert Sailing Club - 5/08/2018 6:56:16 PM

RACE 10 [4/08/2018] Winter Series 2018


Printed on : 5/08/2018 6:56:16 PM

Impulse Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 686 Grumpy Boy 01:19:21 8 9.92 S Dunn Impulse 1.0 15:18:21 118.5 01:06:58
2 545 On a Whim 01:28:46 8 11.10 J Woods Impulse 2.0 15:27:46 118.5 01:14:54
DNS 528 Feng Shui   8 0.00 C Deyell Impulse 4.0   118.5  
Laser Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 206022 Tamar 01:12:10 8 9.02 P Leitinger Laser 1.0 15:11:10 114.0 01:03:18
2 202674 Rocket 01:21:13 8 10.15 L Glover Laser 2.0 15:20:13 114.0 01:11:15
Laser4.7 Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 14:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 206388 No Name 01:07:41 6 11.28 N Bajayo Laser4.7 1.0 15:09:41 122.0 01:13:58
LaserRadial Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 171110 Watermelon 01:20:54 8 10.11 R Thomas LaserRadial 1.0 15:19:54 118.5 01:08:16
OkDinghy Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 618 De Ja Vu 01:14:39 8 9.33 R Fergusson OkDinghy 1.0 15:13:39 115.5 01:04:38
Optimist Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 1336 Little Wing 44:38 3 14.88 T Deyell Optimist 1.0 14:56:38 170.0 01:10:01
2 1130 Puddle Jumper 45:39 3 15.22 P Cripsey Optimist 2.0 14:57:39 170.0 01:11:36
3 1423 Winners R Grinners 48:18 3 16.10 H Archer Optimist 3.0 15:00:18 170.0 01:15:46
4 1748 No Name 49:01 3 16.34 C McMahon Optimist 4.0 15:01:01 170.0 01:16:53
RsZest Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 14:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 1 Lemon Zest 01:11:19 6 11.89 G Saliba RsZest 1.0 15:13:19 131.0 01:12:35
2 3 Orange 01:11:25 6 11.90 O McMahon RsZest 2.0 15:13:25 131.0 01:12:41
3 2 Lime 01:15:19 6 12.55 F McMahon RsZest 3.0 15:17:19 131.0 01:16:40
DNF 4 Cindys Forgot   6 0.00 C Deyell RsZest 5.0   131.0  
Sabre Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 14:02
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 1908 Aka'Ula 01:11:13 6 11.87 P Webster Sabre 1.0 15:13:13 127.0 01:14:46
DUT 489 Honky Tonk Angel   6 0.00 A Gillman Sabre     127.0  
DUT 1431 Cee-Bee   6 0.00 C Bagossy Sabre     127.0  
Impulse Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 686 Grumpy Boy 01:19:21 0.983 01:18:00 8 9.92 0.983 0.983 S Dunn Impulse 1.0 15:18:21
2 545 On a Whim 01:28:46 1.000 01:28:46 8 11.10 0.879 0.990 J Woods Impulse 2.0 15:27:46
DNS 528 Feng Shui   1.000   8 0.00     C Deyell Impulse 4.0  
Laser Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 202674 Rocket 01:21:13 0.993 01:20:39 8 10.15 0.993 0.991 L Glover Laser 1.0 15:20:13
2 206022 Tamar 01:12:10 1.975 02:22:32 8 9.02 1.118 1.949 P Leitinger Laser 2.0 15:11:10
Laser4.7 Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 14:02
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 206388 No Name 01:07:41 0.100 09:02 6 11.28 0.100 0.100 N Bajayo Laser4.7 1.0 15:09:41
LaserRadial Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 171110 Watermelon 01:20:54 0.957 01:17:25 8 10.11 0.957 0.958 R Thomas LaserRadial 1.0 15:19:54
OkDinghy Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 618 De Ja Vu 01:14:39 1.000 01:14:39 8 9.33 1.000 1.000 R Fergusson OkDinghy 1.0 15:13:39
Optimist Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1336 Little Wing 44:38 1.003 01:59:22 3 14.88 1.021 1.008 T Deyell Optimist 1.0 14:56:38
2 1130 Puddle Jumper 45:39 0.998 02:01:29 3 15.22 0.998 0.998 P Cripsey Optimist 2.0 14:57:39
3 1423 Winners R Grinners 48:18 0.978 02:05:58 3 16.10 0.943 0.964 H Archer Optimist 3.0 15:00:18
4 1748 No Name 49:01 1.000 02:10:43 3 16.34 0.929 0.991 C McMahon Optimist 4.0 15:01:01
RsZest Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 14:02
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1 Lemon Zest 01:11:19 1.000 01:35:05 6 11.89 1.000 1.000 G Saliba RsZest 1.0 15:13:19
2 3 Orange 01:11:25 1.000 01:35:13 6 11.90 0.999 1.000 O McMahon RsZest 2.0 15:13:25
3 2 Lime 01:15:19 1.000 01:40:25 6 12.55 0.947 0.990 F McMahon RsZest 3.0 15:17:19
DNF 4 Cindys Forgot   1.000   6 0.00     C Deyell RsZest 5.0  
Sabre Class HC results (Based on 8 Laps) Start : 14:02
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1908 Aka'Ula 01:11:13 0.997 01:34:40 6 11.87 0.997 0.996 P Webster Sabre 1.0 15:13:13
DUT 489 Honky Tonk Angel   0.981   6 0.00     A Gillman Sabre    
DUT 1431 Cee-Bee   0.922   6 0.00     C Bagossy Sabre    
Division 1 Misc Div1 results (Based on 8 Laps) Start : 13:59
Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim YS YS Cor d T
1 206022 Tamar 01:12:10 8 9.02 P Leitinger Laser 1.0 15:11:10 114.0 01:03:18
2 618 De Ja Vu 01:14:39 8 9.33 R Fergusson OkDinghy 2.0 15:13:39 115.5 01:04:38
3 171110 Watermelon 01:20:54 8 10.11 R Thomas LaserRadial 3.0 15:19:54 118.5 01:08:16
4 202674 Rocket 01:21:13 8 10.15 L Glover Laser 4.0 15:20:13 114.0 01:11:15