TopYacht: Albert Sailing Club - 11/02/2018 10:41:55 AM

RACE 1 [10/02/2018] Summer Series 2018


Printed on : 11/02/2018 10:41:55 AM

Impulse Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 502 Poly Dog 01:10:40 118.5 59:38 7 10.10 P Farrell Impulse 1.0 01:13:40  
2 108 Grumpy Boy 01:34:17 118.5 01:19:34 7 13.47 S Dunn Impulse 2.0 01:37:17  
DNF 332 Senior Moments   118.5   7 0.00 A Misson Impulse 6.0    
DNF 436 Twilight Zone   118.5   7 0.00 D McKenzie Impulse 6.0    
DNF 510 IceMan   118.5   7 0.00 D Kerr Impulse     Yes
DNF 515 Seas The Day   118.5   7 0.00 W Green Impulse 6.0    
DUT 530 Norma Jean   118.5   7 0.00 G Todd Impulse      
DUT 545 On A Whim   118.5   7 0.00 J Woods Impulse      
Laser Class ET results (Based on 7 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 171110 Watermelon 01:08:27 114.0 01:00:02 7 9.78 R Thomas Laser 1.0 01:08:27  
Mirror Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 5073 Furey 01:14:40 143.0 02:01:49 3 24.89 M Beaton Mirror 1.0 01:23:40  
Pacer Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
DNF 2886 ASC   127.5   5 0.00 M Commeignes Pacer 2.0    
Sabre Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:06
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 1438 Itz Skitz 01:12:20 127.0 01:06:27 6 12.06 A Berger Sabre 1.0 01:18:20  
2 963 ASC 01:23:30 127.0 01:16:43 6 13.92 I Coleman Sabre 2.0 01:29:30  
DNF 427 Ailsa   127.0   6 0.00 B Finlayson Sabre 8.0    
DNF 1009 U B Ripper   127.0   6 0.00 G Blunt Sabre 8.0    
DNF 1333 Haywire   127.0   6 0.00 G Saliba Sabre 8.0    
DNF 1431 Cee-Bee   127.0   6 0.00 C Bagossy Sabre 8.0    
DNF 1924 Ragtime   127.0   6 0.00 K Staite Sabre 8.0    
Impulse Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 00:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 502 Poly Dog 01:10:40 1.000 01:10:40 7 10.10 1.000 1.000 P Farrell Impulse 1.0 01:13:40  
2 108 Grumpy Boy 01:34:17 1.000 01:34:17 7 13.47 0.749 0.990 S Dunn Impulse 2.0 01:37:17  
DNF 332 Senior Moments   0.941   7 0.00     A Misson Impulse 6.0    
DNF 436 Twilight Zone   0.985   7 0.00     D McKenzie Impulse 6.0    
DNF 510 IceMan   2.000   7 0.00     D Kerr Impulse     Yes
DNF 515 Seas The Day   0.994   7 0.00     W Green Impulse 6.0    
DUT 530 Norma Jean   0.960   7 0.00     G Todd Impulse      
DUT 545 On A Whim   0.961   7 0.00     J Woods Impulse      
Laser Class HC results (Based on 7 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 171110 Watermelon 01:08:27 1.000 01:08:27 7 9.78 1.000 1.000 R Thomas Laser 1.0 01:08:27  
Mirror Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 5073 Furey 01:14:40 0.988 02:52:07 3 24.89 0.988 0.988 M Beaton Mirror 1.0 01:23:40  
Pacer Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
DNF 2886 ASC   1.000   5 0.00     M Commeignes Pacer 2.0    
Sabre Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 00:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 1438 Itz Skitz 01:12:20 1.057 01:29:13 6 12.06 1.057 1.057 A Berger Sabre 1.0 01:18:20  
2 963 ASC 01:23:30 1.000 01:37:25 6 13.92 0.916 0.990 I Coleman Sabre 2.0 01:29:30  
DNF 427 Ailsa   0.998   6 0.00     B Finlayson Sabre 8.0    
DNF 1009 U B Ripper   1.000   6 0.00     G Blunt Sabre 8.0    
DNF 1333 Haywire   1.019   6 0.00     G Saliba Sabre 8.0    
DNF 1431 Cee-Bee   0.918   6 0.00     C Bagossy Sabre 8.0    
DNF 1924 Ragtime   0.987   6 0.00     K Staite Sabre 8.0