TopYacht Software: Albert Sailing Club - 12/11/2017 8:36:20 AM

RACE 5 [11/11/2017] Spring series 2017


Printed on : 12/11/2017 8:36:20 AM

Impulse Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:33
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Impulse 1 594 Astro Boy 01:42:21 7 14.62 S Dunn 1.0 16:15:21
Impulse 2 545 On A Whim 01:43:14 7 14.75 J Woods 2.0 16:16:14
Impulse 3 267 Aeolus 01:43:58 7 14.85 J Whelan 3.0 16:16:58
Impulse 4 332 Senior Moments 01:44:15 7 14.89 A Misson 4.0 16:17:15
Impulse 5 530 Norma Jean 01:44:17 7 14.90 G Todd 5.0 16:17:17
Impulse DNF 409 Bomber   7 0.00 R Lackington 7.0  
Impulse DUT 515 Seas The Day   7 0.00 W Green    
Laser Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Laser 1 167046A Bouril 01:32:28 7 13.21 J Catton 1.0 16:02:28
Laser4.7 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:36
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Laser4.7 1 105 ASC 01:22:45 5 16.55 A Crispsey 1.0 15:58:45
LaserRadial Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
LaserRadial 1 171110 Watermelon 01:43:07 7 14.73 R Thomas 1.0 16:13:07
Mirror Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:39
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Mirror 1 70065 No Chance 01:36:45 5 19.35 J Wilson 1.0 16:15:45
Obic Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Obic DNF 8137 Legend   3 0.00 N Leishman 2.0  
Optimist Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Optimist 1 1130 Puddle Jumper 01:01:23 3 20.46 P Cripsey 1.0 15:43:23
Pacer Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:39
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Pacer 1 2885 Club Boat 01:30:10 5 18.03 C Straw 1.0 16:09:10
Sabre Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:36
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim
Sabre 1 1438 Itz Skitz 01:13:29 5 14.70 A Berger 1.0 15:49:29
Sabre 2 1333 Haywire 01:14:09 5 14.83 G Saliba 2.0 15:50:09
Sabre 3 1962 Formulation 39 01:19:34 5 15.91 G Craig 3.0 15:55:34
Sabre 4 818 Sandi J 01:20:17 5 16.06 D McKenzie 4.0 15:56:17
Sabre 5 1924 Ragtime 01:21:03 5 16.21 K Staite 5.0 15:57:03
Sabre 6 1782 Out of the Blue 01:28:52 5 17.77 T Falkiner 6.0 16:04:52
Sabre 7 1393 Still Special 01:30:31 5 18.10 D Bock 7.0 16:06:31
Sabre 8 1524 Le LePomme Rouge 01:31:34 5 18.31 B Gilsenan 8.0 16:07:34
Sabre 9 869 No Name 01:40:24 5 20.08 H Gilsenan 9.0 16:16:24
Sabre DNF 1133 Alice   5 0.00 A Kaczorocoski 12.0  
Sabre DNF 1289 Rows Ahead   5 0.00 N Howitt 12.0  
Sabre DUT 1009 U B Ripper   5 0.00 G Blunt    
Sabre DUT 1431 Cee-Bee   5 0.00 C Bagossy    
Impulse Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:33
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Impulse 1 267 Aeolus 01:43:58 0.982 01:42:06 7 14.85 0.983 0.978 J Whelan 1.0 16:16:58
Impulse 2 332 Senior Moments 01:44:15 0.980 01:42:10 7 14.89 0.980 0.975 A Misson 2.0 16:17:15
Impulse 3 594 Astro Boy 01:42:21 1.003 01:42:40 7 14.62 0.998 1.002 S Dunn 3.0 16:15:21
Impulse 4 545 On A Whim 01:43:14 0.997 01:42:55 7 14.75 0.990 0.994 J Woods 4.0 16:16:14
Impulse 5 530 Norma Jean 01:44:17 0.991 01:43:20 7 14.90 0.980 0.986 G Todd 5.0 16:17:17
Impulse DNF 409 Bomber   1.000   7 0.00     R Lackington 7.0  
Impulse DUT 515 Seas The Day   1.005   7 0.00     W Green    
Laser Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Laser 1 167046A Bouril 01:32:28 1.000 01:32:28 7 13.21 1.000 1.000 J Catton 1.0 16:02:28
Laser4.7 Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:36
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Laser4.7 1 105 ASC 01:22:45 1.000 01:55:51 5 16.55 1.000 1.000 A Crispsey 1.0 15:58:45
LaserRadial Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
LaserRadial 1 171110 Watermelon 01:43:07 0.971 01:40:08 7 14.73 0.971 0.971 R Thomas 1.0 16:13:07
Mirror Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:39
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Mirror 1 70065 No Chance 01:36:45 1.000 02:15:27 5 19.35 1.000 1.000 J Wilson 1.0 16:15:45
Obic Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Obic DNF 8137 Legend   1.000   3 0.00     N Leishman 2.0  
Optimist Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Optimist 1 1130 Puddle Jumper 01:01:23 1.000 02:23:14 3 20.46 1.000 1.000 P Cripsey 1.0 15:43:23
Pacer Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:39
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Pacer 1 2885 Club Boat 01:30:10 1.000 02:06:14 5 18.03 1.000 1.000 C Straw 1.0 16:09:10
Sabre Class HC results (Based on 7 Laps) Start : 14:36
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Sabre 1 1333 Haywire 01:14:09 1.023 01:46:12 5 14.83 1.092 1.033 G Saliba 1.0 15:50:09
Sabre 2 1438 Itz Skitz 01:13:29 1.046 01:47:37 5 14.70 1.102 1.058 A Berger 2.0 15:49:29
Sabre 3 1962 Formulation 39 01:19:34 0.985 01:49:43 5 15.91 1.018 0.989 G Craig 3.0 15:55:34
Sabre 4 818 Sandi J 01:20:17 1.009 01:53:25 5 16.06 1.009 1.011 D McKenzie 4.0 15:56:17
Sabre 5 1924 Ragtime 01:21:03 1.013 01:54:57 5 16.21 0.999 1.009 K Staite 5.0 15:57:03
Sabre 6 1782 Out of the Blue 01:28:52 0.971 02:00:48 5 17.77 0.912 0.959 T Falkiner 6.0 16:04:52
Sabre 7 1393 Still Special 01:30:31 1.000 02:06:43 5 18.10 0.895 0.990 D Bock 7.0 16:06:31
Sabre 8 1524 Le LePomme Rouge 01:31:34 0.990 02:06:55 5 18.31 0.885 0.978 B Gilsenan 8.0 16:07:34
Sabre 9 869 No Name 01:40:24 0.962 02:15:13 5 20.08 0.807 0.943 H Gilsenan 9.0 16:16:24
Sabre DNF 1133 Alice   0.990   5 0.00     A Kaczorocoski 12.0  
Sabre DNF 1289 Rows Ahead   1.000   5 0.00     N Howitt 12.0  
Sabre DUT 1009 U B Ripper   0.990   5 0.00     G Blunt    
Sabre DUT 1431 Cee-Bee   0.978   5 0.00     C Bagossy