TopYacht Software: Albert Sailing Club - 17/04/2016 11:37:54
AM
RACE 1 [30/01/2016] Summer Series 2016
Printed on : 17/04/2016 11:37:54 AM
Division 1 Mixed Class YS results (Based on 7 Laps)
Place |
Sail No |
Boat Name |
Elapsd |
YS |
YS Cor d T |
LAPS |
Mins/Lap |
Skipper |
Class |
Score |
Fin Tim |
Vis |
1 |
202704 |
Ceriusian Ceramir |
01:26:26 |
114.0 |
01:15:49 |
7 |
12.35 |
Denny Kerr |
Laser |
|
01:26:26 |
Yes |
2 |
132503 |
Tarrinautz |
01:28:08 |
114.0 |
01:17:19 |
7 |
12.59 |
Ian Colemen |
Laser |
1.0 |
01:28:08 |
|
3 |
184673 |
Plane Sailing |
01:34:42 |
118.5 |
01:19:55 |
7 |
13.53 |
Keith Staite |
LaserRadial |
2.0 |
01:34:42 |
|
4 |
173439 |
Two's a Crowd |
01:37:40 |
118.5 |
01:22:25 |
7 |
13.95 |
Lynette Staunton |
LaserRadial |
3.0 |
01:37:40 |
|
5 |
728 |
Hampster Wheel |
01:35:19 |
115.5 |
01:22:32 |
7 |
13.62 |
Andrew Goodsell |
OkDingy |
4.0 |
01:35:19 |
|
6 |
148679 |
Szotka |
01:37:11 |
114.0 |
01:25:15 |
7 |
13.88 |
Andrew Grocholski |
Laser |
5.0 |
01:37:11 |
|
Division 2 Mixed Class YS results (Based on 7 Laps) Start :
00:03
Place |
Sail No |
Boat Name |
Elapsd |
YS |
YS Cor d T |
LAPS |
Mins/Lap |
Skipper |
Class |
Score |
Fin Tim |
Vis |
1 |
129 |
Magic lady |
01:27:03 |
118.5 |
01:13:28 |
7 |
12.44 |
Paul Farrel |
Impulse |
1.0 |
01:30:03 |
|
2 |
436 |
Twilight Zone |
01:31:41 |
118.5 |
01:17:22 |
7 |
13.10 |
Don McKenzie |
Impulse |
2.0 |
01:34:41 |
|
3 |
267 |
Aeolus |
01:32:31 |
118.5 |
01:18:04 |
7 |
13.22 |
John Whelan |
Impulse |
3.0 |
01:35:31 |
|
4 |
530 |
Norma Jean |
01:32:50 |
118.5 |
01:18:20 |
7 |
13.26 |
Gary Todd |
Impulse |
4.0 |
01:35:50 |
|
5 |
528A |
Feng Shui |
01:36:04 |
118.5 |
01:21:04 |
7 |
13.72 |
Jack Wood |
Impulse |
5.0 |
01:39:04 |
|
DNF |
409 |
Bomber |
|
118.5 |
|
7 |
0.00 |
Ron Lackington |
Impulse |
9.0 |
|
|
DUT |
332 |
Senior Moments |
|
118.5 |
|
7 |
0.00 |
Arther Misson |
Impulse |
|
|
|
DUT |
594 |
Astro Boy |
|
118.5 |
|
7 |
0.00 |
Steve Dunn |
Impulse |
|
|
|
Division 3 Mixed Class YS results (Based on 7 Laps) Start :
00:06
Place |
Sail No |
Boat Name |
Elapsd |
YS |
YS Cor d T |
LAPS |
Mins/Lap |
Skipper |
Class |
Score |
Fin Tim |
Vis |
1 |
1333 |
Haywire |
01:11:38 |
127.0 |
01:18:58 |
5 |
14.33 |
Geoff Saliba |
Sabre |
1.0 |
01:17:38 |
|
2 |
1438 |
Itz Skitz |
01:12:41 |
127.0 |
01:20:07 |
5 |
14.54 |
Anthony Berger |
Sabre |
2.0 |
01:18:41 |
|
3 |
1606 |
Rakali |
01:14:32 |
127.0 |
01:22:10 |
5 |
14.91 |
Jim Glover |
Sabre |
3.0 |
01:20:32 |
|
4 |
1782 |
Out of the Blue |
01:15:14 |
127.0 |
01:22:56 |
5 |
15.05 |
Tim Falkiner |
Sabre |
4.0 |
01:21:14 |
|
5 |
1431 |
Cee-Bee |
01:16:29 |
127.0 |
01:24:19 |
5 |
15.30 |
Charles Bagossy |
Sabre |
5.0 |
01:22:29 |
|
6 |
963D |
ASC |
01:18:25 |
127.0 |
01:26:26 |
5 |
15.68 |
Darcy Simpson |
Sabre |
6.0 |
01:24:25 |
|
7 |
1283 |
Myot |
01:20:39 |
127.0 |
01:28:55 |
5 |
16.13 |
Mark Snell |
Sabre |
7.0 |
01:26:39 |
|
8 |
707A |
ASC |
01:30:32 |
127.0 |
01:39:48 |
5 |
18.11 |
Qinwei He |
Sabre |
8.0 |
01:36:32 |
|
9 |
1010 |
Club Boat |
01:33:04 |
127.0 |
01:42:36 |
5 |
18.61 |
Naomi Burchett |
Sabre |
9.0 |
01:39:04 |
|
DNF |
1289 |
Rows Ahead |
|
127.0 |
|
5 |
0.00 |
Noelle Howitt |
Sabre |
12.0 |
|
|
DUT |
1133 |
Alice |
|
127.0 |
|
5 |
0.00 |
Anne Kaczorocoski |
Sabre |
|
|
|
Division 4 Mixed Class YS results (Based on 7 Laps) Start :
00:09
Place |
Sail No |
Boat Name |
Elapsd |
YS |
YS Cor d T |
LAPS |
Mins/Lap |
Skipper |
Class |
Score |
Fin Tim |
Vis |
1 |
2885G |
Club Boat |
01:15:03 |
127.5 |
01:43:01 |
4 |
18.76 |
Jon Rawlings |
Pacer |
1.0 |
01:24:03 |
|
Division 5 Mixed Class YS results (Based on 7 Laps) Start :
00:09
Place |
Sail No |
Boat Name |
Elapsd |
YS |
YS Cor d T |
LAPS |
Mins/Lap |
Skipper |
Class |
Score |
Fin Tim |
Vis |
1 |
70065 |
No Chance |
53:44 |
143.0 |
01:27:40 |
3 |
17.91 |
Jamie Wilson |
Mirror |
1.0 |
01:02:44 |
|
2 |
45392 |
Pequod |
01:08:19 |
143.0 |
01:51:28 |
3 |
22.77 |
Margaret Lee |
Mirror |
2.0 |
01:17:19 |
|