TopYacht Software: Albert Sailing Club - 09/02/2013 05:58:38

RACE 1 [19/01/2013] SUMMER SERIES 2013


Printed on : 09/02/2013 05:58:38

Impulse Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:03
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Impulse 1 593 Snap Decision 78.66 118.5 66.38 7 11.24 Cameron Simpson 1.0 81.66   1  
Impulse 2 528 Twilight Zone 88.14 118.5 74.38 7 12.59 Don McKenzie 2.0 91.14   2  
Impulse 3 183 Switch 88.75 118.5 74.89 7 12.68 Ed Farrell 3.0 91.75   3  
Impulse 4 443 Sandman 89.06 118.5 75.16 7 12.72 Glenn Read 4.0 92.06   4  
Impulse 5 500 C U Later 93.36 118.5 78.78 7 13.34 Rob Clark 5.0 96.36   5  
Impulse DUT 530 Norma Jean   118.5   7 0.00 Gary Todd         DUT
Laser Class ET results (Based on 7 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Laser 1 202704 Ceriusian Ceramir 80.61 113.0 71.34 7 11.52 D Kerr   80.61 Yes 1  
Laser 2 184666 Stocci 84.21 113.0 74.52 7 12.03 L Carr 1.0 84.21   2  
Laser 3 184673 Plane Sailing 87.26 113.0 77.22 7 12.47 Keith Staite 2.0 87.26   3  
Laser 4 129781 Beanie 88.09 113.0 77.96 7 12.58 Stephen Tillman 3.0 88.09   4  
Laser DUT 177084 Revision   113.0   7 0.00 Gary Poore         DUT
Laser4.7 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Laser4.7 1 103 Club Laser 74.25 122.0 85.20 5 14.85 Eva Lucke 1.0 80.25   1  
LaserRadial Class ET results (Based on 7 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
LaserRadial 1 173439 Two's A Crowd 74.50 116.0 64.22 7 10.64 Lynette Staunton 1.0 74.50   1  
Miracle Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:09
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Miracle DNS 3151 MYOT   130.0   5 0.00 Mark Snell 2.0       DNS
Mirror Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Mirror 1 45392 Pequod 64.81 143.0 105.75 3 21.60 Margaret Lee 1.0 76.81   1  
OkDingy Class ET results (Based on 7 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
OkDingy 1 618 De Ja Vu 80.79 115.5 69.95 7 11.54 Ron Fergusson 1.0 80.79   1  
Optimist Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Optimist 1 1020 Wave Eater 50.77 166.5 71.15 3 16.92 Fraiser Leishman 1.0 65.77   1  
Optimist 2 1128 Wave Maker 63.29 166.5 88.69 3 21.10 Emerson Leishman 2.0 78.29   2  
Optimist DNF 1154 Far East   166.5   3 0.00 Manon Rogotowicz 4.0       DNF
Sabot Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Sabot 1 4047 Wet'N'Wild 63.12 160.5 91.76 3 21.04 P Cadday 1.0 78.12   1  
Sabre Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 00:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Sabre 1 1333 Haywire 66.92 127.0 73.77 5 13.38 Geoff Saliba 1.0 72.92   1  
Sabre 2 1606 Rakali 68.36 127.0 75.36 5 13.67 Jim Glover 2.0 74.36   2  
Sabre 3 168 Fuss P 71.27 127.0 78.57 5 14.25 Andrew Gillman 3.0 77.27   3  
Sabre 4 427 Alison 71.74 127.0 79.08 5 14.35 Brian Finlayson 4.0 77.74   4  
Sabre 5 248 Warrimoo 74.15 127.0 81.74 5 14.83 Richard Rawlins 5.0 80.15   5  
Sabre 6 1001 Cee-Bee 78.76 127.0 86.82 5 15.75 Charles Bagossy 6.0 84.76   6  
Sabre 7 707 ASC 79.44 127.0 87.57 5 15.89 Kevin Uy 7.0 85.44   7  
Sabre 8 920 Sirius 80.36 127.0 88.59 5 16.07 M Caddaye 8.0 86.36   8  
Sabre DNF 1289 Rows Ahead   127.0   5 0.00 Noelle Howitt 11.0       DNF
Sabre DUT 1908 Aka'Ula   127.0   5 0.00 Pam Webster         DUT