TopYacht Software: Albert Sailing Club - 31/03/2012 5:17:57 PM

RACE 7 [31/03/2012] SUMMER SERIES 2012


Printed on : 31/03/2012 5:17:57 PM

Impulse Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 00:03
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Impulse 1 588 Satday 01:32:33 01:32:33 8 11.57 Julian Paul 1.0 01:35:33 1    
Impulse 2 593 Snap Decision 01:34:06 01:34:06 8 11.76 Cameron Simpson 2.0 01:37:06 2    
Impulse 3 443 Sandman 01:36:10 01:36:10 8 12.02 Glenn Read 3.0 01:39:10 3    
Impulse 4 515 Seas The Day 01:36:31 01:36:31 8 12.06 Walter Green 4.0 01:39:31 4    
Impulse 5 564 Zephyr 01:37:41 01:37:41 8 12.21 Steve Dunn 5.0 01:40:41 5    
Impulse 6 530 Norma Jean 01:43:29 01:43:29 8 12.94 Gary Todd 6.0 01:46:29 6    
Impulse 7 267 Aeolus 01:44:51 01:44:51 8 13.11 John Whelan 7.0 01:47:51 7    
Impulse DNF 183 Switch     8 0.00 Ed Farrell 14.0     DNF  
Impulse DNF 332 Senior Moments     8 0.00 Arthur Misson 14.0     DNF  
Impulse DNF 409 Bomber     8 0.00 Ron Lackington 14.0     DNF  
Impulse DNF 500 C U Later     8 0.00 Rob Clark 14.0     DNF  
Impulse DNF 528 Feng Shu     8 0.00 Don McKenzie 14.0     DNF  
Impulse DUT 421 Limited Edition     8 0.00 Silke Schwartz       DUT  
Laser Class ET results (Based on 8 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Laser 1 199095 Ruff N Tumble 01:33:53 01:33:53 8 11.74 Alex Howard 1.0 01:33:53 1    
Laser 2 163955 Vin Fiz 01:37:35 01:37:35 8 12.20 Peter Wright 2.0 01:37:35 2    
Laser 3 193113 Ceruisian Ceramir 01:37:44 01:37:44 8 12.22 Denny Kerr   01:37:44 3   Yes
Laser 4 191630 Mostly Harmless 01:37:52 01:37:52 8 12.23 George Andrysik 3.0 01:37:52 4    
Laser 5 129781 Beanie 01:45:19 01:45:19 8 13.16 Steve Tillman 4.0 01:45:19 5    
Laser 6 141945 Sweet As 01:53:47 01:53:47 8 14.22 Rod Thomas 5.0 01:53:47 6    
LaserRadial Class ET results (Based on 8 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
LaserRadial DUT 145532 Beaver     8 0.00 Simon Cassin       DUT  
Mirror Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 00:09
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Mirror 1 45392 Pequod 01:56:01 03:05:38 5 23.20 Margaret Lee 1.0 02:05:01 1    
OkDingy Class ET results (Based on 8 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
OkDingy DNF 703 No Name     8 0.00 Michael Horvath 2.0     DNF  
Pacer Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 00:09
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Pacer 1 2886 W Hooper 01:10:47 01:53:16 5 14.16 Matthew Geake 1.0 01:19:47 1    
Sabre Class ET results (Based on 8 Laps) Start : 00:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Sabre 1 270 Charlie 01:35:20 01:48:58 7 13.62 Andrew Misson 1.0 01:41:20 1    
Sabre 2 1606 Rakali 01:38:35 01:52:40 7 14.08 Jim Glover 2.0 01:44:35 2    
Sabre 3 168 Fuss P 01:53:44 02:09:59 7 16.25 Andrew Gillman 3.0 01:59:44 3    
Sabre 4 933 Cee - Bee 01:55:01 02:11:26 7 16.43 C Bagossy 4.0 02:01:01 4    
Sabre 5 248 Warrimoo 01:57:45 02:14:34 7 16.82 Richard Rawlins 5.0 02:03:45 5    
Sabre 6 1083 ASC Boat 02:02:23 02:19:52 7 17.48 Kervin Uy 6.0 02:08:23 6    
Sabre DNF 1682 Bluesette     7 0.00 Michael Simpson 8.0     DNF