TopYacht Software: Albert Sailing Club - 6/08/2011 4:58:58 PM

RACE 8 [6/08/2011] WINTER SERIES 2011


Printed on : 6/08/2011 4:58:58 PM

Impulse Class ET results (Based on 6 Laps) Start : 00:03:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Impulse 1 593 Snap Decision 01:51:44 01:51:44 Cameron Simpson 1.0 01:54:44 1    
Impulse 2 564 Zephyr 01:54:13 01:54:13 Steve Dunn 2.0 01:57:13 2    
Impulse 3 585 Spur of Moment 01:55:56 01:55:56 Tom Pearce 3.0 01:58:56 3    
Impulse 4 515 Seas The Day 01:56:28 01:56:28 Walter Green 4.0 01:59:28 4    
Impulse 5 530 Norma Jean 02:01:11 02:01:11 Gary Todd 5.0 02:04:11 5    
Impulse 6 183 Switch 02:01:21 02:01:21 Ed Farrell 6.0 02:04:21 6    
Impulse 7 537 Cold as Ice 02:01:38 02:01:38 Matthew Geake 7.0 02:04:38 7    
Impulse 8 500 C. U. Later 02:02:48 02:02:48 Rob Clark 8.0 02:05:48 8    
Impulse 9 332 Senior Moments 02:03:34 02:03:34 Arthur Misson 9.0 02:06:34 9    
Impulse 10 267 Kenametal 02:03:59 02:03:59 John Whelan 10.0 02:06:59 10    
Impulse DUT 588 Satday     Julian Paul       DUT  
Laser Class ET results (Based on 6 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Laser 1 189013 Tamar 01:50:11 01:50:11 Paul Leitinger 1.0 01:50:11 1    
Laser 2 7 Seven 01:50:26 01:50:26 Gary Venn 2.0 01:50:26 2    
Laser 3 163955 Vin Fiz 01:50:55 01:50:55 Peter Wright 3.0 01:50:55 3    
Laser 4 191630 Mostly Harmless 01:51:21 01:51:21 Geoge Andrysik 4.0 01:51:21 4    
Laser 5 180046 Spray 01:52:26 01:52:26 Ken Brain 5.0 01:52:26 5    
Laser 6 184673 Plane Sailing 01:52:29 01:52:29 Keith Staite 6.0 01:52:29 6    
Laser 7 193113 Ceruisiam Ceramim 01:56:53 01:56:53 Denny Kerr 7.0 01:56:53 7    
Laser 8 141945 Sweet As 01:57:43 01:57:43 Rod Thomas 8.0 01:57:43 8    
Laser 9 148679 Szotka 02:11:20 02:11:20 Andrew Grocholski 9.0 02:11:20 9    
Laser DNF 129781 Beanie     Steve Tillman 12.0     DNF  
Laser DNF 195095 Ruff n Tumble     Alex Howard 12.0     DNF  
Laser4.7 Class ET results (Based on 6 Laps) Start : 00:06:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Laser4.7 DNF 152879 Wicked Child     Ben Hartnett 2.0     DNF  
LaserRadial Class ET results (Based on 6 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
LaserRadial 1 167046 Bovril 01:55:08 01:55:08 James Catton 1.0 01:55:08 1    
Mirror Class ET results (Based on 6 Laps) Start : 00:09:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Mirror 1 45392 Pequod 01:27:56 02:55:53 Margaret Lee 1.0 01:36:56 1    
OkDingy Class ET results (Based on 6 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
OkDingy 1 548 Loreli 01:50:58 01:50:58 Ron Fergusson 1.0 01:50:58 1    
OkDingy DNF 728 Bowfinger     Bruce Ashton       DNF Yes
Rs500 Class ET results (Based on 6 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Rs500 1 555 Danger Zone 01:51:18 01:51:18 Paul Kennedy 1.0 01:51:18 1    
Sabre Class ET results (Based on 6 Laps) Start : 00:06:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd YS Cor d T Skipper Score Fin Tim ETOrd DidNot Vis
Sabre 1 270 Charlie 01:40:43 02:00:52 Andrew Misson 1.0 01:46:43 1    
Sabre 2 1606 Rakali 01:44:06 02:04:55 P Webster 2.0 01:50:06 2    
Sabre 3 1682 Bluesette 01:44:56 02:05:56 Mike Simpson 3.0 01:50:56 3    
Sabre 4 248 Warrimoo 02:15:07 02:42:08 Richard Rawlins 4.0 02:21:07 4