TopYacht Software: Albert Sailing Club - 20/11/2010 5:18:02 PM

RACE 6 [20/11/2010] SPRING SERIES 2010


Printed on : 20/11/2010 5:18:02 PM

Impulse Class HC results (Based on 9 Laps) Start : 00:03:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Impulse 1 530 Norma Jean 02:04:22 0.918 01:54:10     0.943 0.927 Gary Todd 1.0 02:07:22   5  
Impulse 2 400 Leanne Too 01:57:52 0.981 01:55:38     0.995 0.985 Julian Paul 2.0 02:00:52   2  
Impulse 3 593 Snap Decision 01:55:44 1.012 01:57:07     1.013 1.016 Cameron Simpson 3.0 01:58:44   1  
Impulse 4 131 Deja Vu 02:09:40 0.904 01:57:13     0.904 0.904 John Whelan 4.0 02:12:40   10  
Impulse 5 500 C. U. Later 02:09:26 0.906 01:57:16     0.906 0.905 Rob Clark 5.0 02:12:26   9  
Impulse 6 515 Seas The Day 01:58:59 0.989 01:57:41     0.986 0.982 Walter Green 6.0 02:01:59   3  
Impulse 7 528 Feng Shu 02:06:12 0.952 02:00:08     0.929 0.940 Don McKenzie 7.0 02:09:12   7  
Impulse 8 332 Senior Moments 02:08:30 0.937 02:00:24     0.913 0.937 Arthur Misson 8.0 02:11:30   8  
Impulse 9 378 The Toad 02:04:50 0.968 02:00:50     0.939 0.963 Luke Tupper 9.0 02:07:50   6  
Impulse 10 129 Magic Lady 02:03:59 0.986 02:02:14     0.946 0.973 Rob van Dam 10.0 02:06:59   4  
Impulse 11 183 Switch 02:21:02 0.933 02:11:35     0.832 0.923 Ed Farrell 11.0 02:24:02   11  
Laser Class HC results (Based on 9 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Laser 1 180046 Spray 01:59:28 0.956 01:54:13     0.976 0.969 Ken Brain 1.0 01:59:28   2  
Laser 2 193113 Ceruisiam Ceramim 02:01:59 0.945 01:55:16       0.945 Denny Kerr   02:01:59 Yes 3  
Laser 3 191637 Never Sink II 02:02:41 0.950 01:56:34     0.950 0.943 Kerry Richards 2.0 02:02:41   4  
Laser 4 189013 Tamar 01:54:29 1.020 01:56:47     1.018 1.021 Paul Leitinger 3.0 01:54:29   1  
Laser 5 141945 Sweet As 02:03:17 0.949 01:56:59     0.945 0.947 Rod Thomas 4.0 02:03:17   5  
Laser 6 148679 Szotka 02:13:55 0.911 02:01:59     0.870 0.897 Andrew Grocholski 5.0 02:13:55   6  
Laser DNF 132492 No Name   1.000           Barry Warnes 7.0       DNF
Laser4.7 Class HC results (Based on 9 Laps) Start : 00:06:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Laser4.7 DNF 182966 Sharkbait II   0.983           Joshua Richards 2.0       DNF
LaserRadial Class HC results (Based on 9 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
LaserRadial 1 167046 Bovril 02:00:04 0.962 01:55:31     0.962 0.960 James Catton 1.0 02:00:04   1  
LaserRadial DUT 192688 Seven   0.925           Gary Venn         DUT
OkDingy Class HC results (Based on 9 Laps)
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
OkDingy DNF 589 Will Power   1.000           Glenn Barker 3.0       DNF
OkDingy DUT 550 Porcupine Pie   0.978           Steve Haintz         DUT
Optimist Class HC results (Based on 9 Laps) Start : 00:12:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Optimist 1 227 Optipus 01:30:41 1.000 03:24:03     1.000 1.000 Alec Gordon 1.0 01:42:41   1  
Pacer Class HC results (Based on 9 Laps) Start : 00:09:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Pacer 1 2558 ASC 01:54:07 1.000 02:26:44     1.000 1.000 Matt Holroyd 1.0 02:03:07   1  
Sabre Class HC results (Based on 9 Laps) Start : 00:06:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Score Fin Tim Vis ETOrd DidNot
Sabre 1 1682 Bluesette 01:41:28 0.948 02:03:41     0.980 0.956 Mike Simpson 1.0 01:47:28   4  
Sabre 2 1393 Still Special 01:44:57 0.918 02:03:52     0.947 0.925 David Bock 2.0 01:50:57   5  
Sabre 3 1009 Hun 01:39:24 0.991 02:06:39     1.000 0.989 Ron Fergusson 3.0 01:45:24   1  
Sabre 4 1289 Rows Ahead 01:51:03 0.895 02:07:47     0.895 0.895 Noelle Howitt 4.0 01:57:03   6  
Sabre 5 270 Charlie 01:40:55 0.999 02:09:37     0.985 0.995 Andrew Misson 5.0 01:46:55   2  
Sabre 6 1333 Haywire 01:40:59 1.010 02:11:08     0.984 1.004 Geoff Saliba 6.0 01:46:59   3  
Sabre 7 1431 Wicked 01:51:10 1.000 02:22:56     0.894 0.990 Gary Craig 7.0 01:57:10   7  
Sabre 8 551 The Meaning of Life 01:56:20 0.990 02:28:05     0.854 0.978 Anthony Schalken 8.0 02:02:20   9  
Sabre 9 1255 Excalibur 01:55:59 1.000 02:29:08     0.857 0.990 Peter Dowdle 9.0 02:01:59   8  
Sabre 10 1133 Alice 02:01:05 0.968 02:30:41     0.821 0.958 Ann Kaczorowski 10.0 02:07:05   10  
Sabre DNF 308 Thunderbolt   0.990           Gabi Carroll 12.0       DNF